Wystawy ogrodnicze na Świecie (1)

Po długiej przerwie spowodowanej sezonem wytężonej pracy powracamy z artykułami o tematyce ogrodniczo-różanej.

Jesienią mieliśmy okazję odwiedzić osobiście w Holandii dwie wystawy przytłaczające wręcz swym rozmiarem i ilością ogrodniczych nowinek. Wystawę IFTF 2018 (International Floriculture Trade Fair) odbywającą się w miejscowości Vijfhuizen pod Amsterdamem oraz Trade Fair Aalsmeer 2018, która ma miejsce na terenie słynnej giełdy kwiatowej w Aalsmeer pod Amsterdamem (Royal FloraHolland). To zdecydowanie jedne z największych tego typu wydarzeń na Ziemi, których odwiedziny można połączyć ze zwiedzaniem pięknej stolicy Królestwa Niderlandów, czyli położonego nad skomplikowaną siecią kanałów Amsterdamu.

Podróż do Amsterdamu w dzisiejszych czasach nie stanowi już większego problemu, wystarczy zabrać z domu dowód osobisty i po ponad godzinie lotu jesteśmy już w Holandii. My zdecydowaliśmy się na wybór jednej z tanich linii lotniczych, gdzie za bilet wraz z podróżą powrotną do Polski płaciliśmy mniej niż za bilet w jedną stronę na pociąg Pendolino relacji Kraków-Warszawa. Fakt ten był dla nas nieco szokujący. Na miejscu można z łatwością wypożyczyć samochód (uwaga!- należy posiadać kartę kredytową), lub poruszać się pociągami i komunikacją miejską, albo skorzystać z taksówek, które niestety są drogie. Miejsce noclegowe warto zarezerwować ze znacznym wyprzedzeniem, ponieważ wystawy przyciągają całe masy zwiedzających, którzy na tę okoliczność rezerwują większość okolicznych hoteli. Pamiętać również musimy o wcześniejszym zarejestrowaniu się przez strony internetowe wystaw, by bilet mieć gotowy wcześniej i nie musieć stać w kolejkach:

https://hppexhibitions.com/iftf/

https://events.royalfloraholland.com/tradefairaalsmeer/en/visit/

Z naszego punktu widzenia ciekawszą okazała się organizowana w Vijfhuizen wystawa IFTF. Skupia ona hodowców nowych odmian głównie roślin uprawianych na kwiat cięty, ale także tych, które sadzić będziemy w ogrodzie. Wystawcami są również producenci, którzy uprawiają w każdym zakątku naszego globu odmiany prezentowane przez hodowców. W tym roku główną siłę stanowili producenci z Afryki i Ameryki Południowej. Osobiście najbardziej zainteresowani byliśmy różami i co ciekawe na stanowiskach największych hodowców takich jak: Kordes’ Rosen, Rosen Tantau, Meilland International, De Ruiter, Dummen Orange, Schreurs, czy chociażby NIRP często dało się spotkać i porozmawiać z szefostwem, dla którego wystawa ta to jedna z najważniejszych imprez w roku.

Prezentowane tutaj były najbardziej wyszukane nowości z oferty każdej z firm. Zachwycały kształtem kwiatów i niepowtarzalną kolorystyką. Dowiedzieć można było się jakie trendy będą dominować w kwiaciarstwie i ogrodach w nadchodzących sezonach.

Niektóre z odmian róż zdawały się nie pochodzić z tego Świata. Stanowią popis i prezentację siły dzisiejszej inżynierii hodowlanej.

Z dumą stwierdziliśmy, że ogromna część odmian prezentowanych na wystawie jest przez nas uprawiana w Szkółce Róż Hyżowie i znajduje się w naszej ofercie: hyzowie.com

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż wystawcy na tą specjalną okazję tworzą z kwiatów figury i dzieła sztuki jakich nie zobaczymy w żadnym innym miejscu na ziemi. Chociażby takie jak widoczna na samej górze wieża z kwiatów, czy witające zwiedzających po wejściu na teren wystawy ogromne serce z kwiatów bordowej róży Red Naomi®. Poniżej piękna kompozycja stworzona głównie z owoców rośliny Hypericum.

Druga z wystaw- Trade Fair Aalsmeer nieco przypomina naszą rodzimą wystawę Zieleń to Życie, jednakże prezentowany jest na niej zarówno materiał szkółkarski, jak i kwiaty cięte, rośliny doniczkowe do wnętrza i praktyczne rozwiązania ułatwiające producentom proces produkcji, transportu i sprzedaży roślin. Jest to wystawa czysto biznesowa, ukierunkowana na ludzi z głębokiej branży ogrodniczej. Jej rozmiar jednak przytłacza i znacznie przerasta nasze rodzime wystawy. Niemniej jednak, dla każdego kto interesuje się ogrodnictwem będzie to niebywale interesujące wydarzenie.

W internecie znaleźć można wile relacji z obu wystaw. Poniżej prezentujemy przykładowe:

IFTF 2018 https://www.youtube.com/watch?v=F1duPqqytck&t

Trade Fair Aalsmeer 2018 https://www.youtube.com/watch?v=eHM_JpjKk1o

Zdecydowanie jako zespół Szkółki Róż Hyżowie polecamy wszystkim miłośnikom ogrodnictwa te dwie ważne imprezy. Z całą pewnością odwiedzimy je jeszcze nieraz w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *