Kwiaty w ogródku; jakie zastosowanie mają róże?

róża pnąca

Królowa kwiatów jaką niewątpliwie nazwać można różę jest swoistym unikatem w puli ogrodowych roślin kwitnących. Zastanówmy się przez chwilę, czy jakakolwiek inna roślina ma tak szerokie zastosowanie jak róża właśnie? Spróbujmy przywołać w pamięci roślinę kwitnącą, która może pełnić tak wiele funkcji w ogrodzie… Zgadza się, nie ma drugiej takiej rośliny!

Historia hodowli odmian róż jest stosunkowo krótka, jednak w tym niewielkim okresie czasu stworzono już tysiące najróżniejszych form. Tak, to nie bujda, odmian róż są już tysiące. Wychodząc od prostych i nierzadko mało urodziwych form róż hodowcy osiągnęli niemal perfekcję, tworząc hybrydy trafiające w gusta każdego miłośnika ogrodnictwa. Na Świecie wyraźnie przodują w tej materii hodowcy z Europy, są to zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

W Polsce największą popularnością cieszą się obecnie kreacje z dwóch Niemieckich firm. Są to róże Kordesa oraz róże Tantau. Dlaczego właśnie one? Jest tak ponieważ wspomniani hodowcy starają się odpowiedzieć na najcięższe wymagania działkowców. W ich mniemaniu róża ma być zdrowa, ma kwitnąć niemal bez przerwy aż do jesieni, a ich najbardziej pożądaną cechą ma być zapach oraz unikalny kwiat. Powstające nowości klasyfikowane są przez nich do poniższych grup:

  • róże miniaturowe- dla tych którzy doceniają piękno w małej formie (zobacz róże miniaturowe w Szkółce Róż Hyżowie http://hyzowie.com/16-roze-miniaturowe)
  • róże okrywowe- to coś dla tych miłośników królowej kwiatów, którzy poszukują kwitnącej rośliny zadarniającej, która będzie maskować, wić się po podłożu lub tworzyć niezwykle bujną, gęstą kępę kwiatów (zobacz więcej na http://hyzowie.com/17-roze-okrywowe)
  • róże parkowe- to swoisty rarytas w swoim gatunku, tworzy szlachetne solitery, czyli punkty skupiające uwagę w ogrodzie lub wybitnie wysokie, gęste kwiatowe nasadzenia (zobacz jakie róże parkowe oferuje Szkółka Róż Hyżowie http://hyzowie.com/18-roze-parkowe)
  • róże pnące- zdecydowanie jedne z najbardziej pożądanych form, pną się po wszelakich podporach, niektóre mogą osiągać rozmiary nawet powyżej 5 m! (najciekawsze odmiany róż pnących znajdziesz na http://hyzowie.com/19-roze-pnace)
  • róże rabatowe- kreacje cieszące się największą popularnością, poznacie je po tym, iż kwitną obficie (zazwyczaj kwiaty zebrane są w grona), tworzą gęste i niewysokie egzemplarze, a najlepiej sprawdzą się posadzone przy ścieżce chodniku, drodze lub na niewielkiej rabacie (ich niezwykle szeroką gamę znajdziecie na http://hyzowie.com/20-roze-rabatowe)
  • róże wielkokwiatowe- są zdecydowanie najbardziej dostojne wśród róż, tworzą wyprostowane krzewy o pojedynczych, dużych kwiatach, często także pachnących i nadających się do cięcia wprost z ogrodu do wazonu (zobacz jakie róże wielkokwiatowe oferuje Szkółka Róż Hyżowie http://hyzowie.com/22-roze-wielkokwiatowe)

Istnieją nawet róże w formie drzewek, które przyjmować mogą pokrój parasolowaty lub wzniesiony. Cieszą się one coraz większą popularnością. Nietrudno jest więc zauważyć, iż krzew róży jest rośliną uniwersalną. Dodatkowo jego szlachetne kwiaty i często towarzyszący im przyjemny zapach czynią z róży prawdziwą królową kwiatów. Wybierając odmianę dla siebie warto postawić na krzewy róż zdrowych, obficie i długo kwitnących, a takie znaleźć można w szkółkach trudniących się uprawą odmian róż objętych ochroną autorską, czyli róż licencyjnych. Znajdziesz je np. w Szkółce Róż Hyżowie http://hyzowie.com/12-krzewy-roz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *