Sposoby produkcji róż piennych we własnym ogrodzie

Hyzy Roze - roze pienne

Róża pienna to nic innego jak jeden z wielu typowych krzewów różanych porastających ogrody. Używa się do jej produkcji tych samych odmian, które standardowo zdobią nasze ogrody, z tą jedną różnicą, iż róża dzika, na której zaokulizowana jest odmiana docelowa wyprowadzana jest w nieco bardziej skomplikowany sposób niż u zwyczajnych róż. Więc właściwie jak?

Istnieją dwa sposoby ich produkcji, do których używane są specjalnie wyselekcjonowane podkładki (dla ścisłości, podkładka to inaczej róża dzika służąca nam do uszlachetniania). Można więc posadzoną różę dziką wyprowadzić w ten sposób, iż utworzy kilka grubych, sztywnych pędów, z których wybierzemy tego jednego jedynego mającego utworzyć docelowy szkielet drzewka różanego.

Można także pokusić się o zastosowanie nieco bardziej skomplikowanej, ale mającej swoje plusy metody. Posadzoną wiosną różę dziką zaokulizować inną różą dziką, która z łatwością wytworzy proste, silne pnie jakie posłużą nam w roku kolejnym do stworzenia podstawy dla docelowej róży piennej. Trochę to skomplikowane, jednak efektem finalnym tego długotrwałego procesu jest nasze upragnione „drzewko różane”.

To jaka odmiana szlachetna ozdobi wyprowadzoną podkładkę jest już wyborem szkółkarza, dowolność jest wielka. W przypadku drzewek różanych jest jednak jeden szkopuł. Nasza róża pienna swoją część szlachetną, czyli mniej mrozoodporną od podkładki ma usytuowaną wysoko nad ziemią. Jak więc w warunkach naszego ogrodu przygotować drzewko różane do zimy? O tym w kolejnym artykule.

Róże pienne znajdziecie w Szkółce Róż Hyżowie – https://hyzowie.com/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *